Box

Ballindereen and Kilnadeema-Leitrim play in INTER SHIELD   04/10/2012

With the new format to this years Intermediate Championship we have the exciting prospect of an INTERMEDIATE SHIELD to look forward to for those teams who failed to make the knockout stages.

Getting the ball rolling this weekend is the first of the two quarter-finals between Ballindereen and Kilnadeema-Leitrim. Both these two sides were no doubt intent on competing at the championship side of things this time of the year, but here is where is they find themselves instead.

Incidently, both these two met in Round 1 of the Championship with Kilnadeema-Leitrim winning by 2-12 to 1-13. Kilnadeema-Leitrim then went into a tough group (I suppose they were all tough groups!), suffering an early defeat to Meelick-Eyrecourt, followed by a great win over last year's runners-up Killimordaly, before failing against Cappataggle in the last match.

Ballindereen bounced back after the Round 1 defeat to Kilnadeema-Leitrim by beating Kilbeacanty to make the group stages. Although they beat Kilconieron in the opening match, their form dropped and they suffered successive defeats to Rahoon-Newcastle and then neighbours Clarinbridge.

So, nothing short of a tough battling encounter is in store for Sunday with two sides trying to prove their worth and going all out to try and lift this years SHIELD TITLE.

(The teams included in the SHIELDS are those 6 sides who failed to make the championship knockout stages from the groups.)


2012 INTERMEDIATE SHIELD

Quarter-finals
Clarinbridge v Abbeyknockmoy, tba
Ballindereen v Kilnadeema-Leitrim, Sunday 7th Oct in Gort at 12:00pm

Semi-finals
Oranmore-Maree v quarter-final winner, tba
Meelick-Eyrecourt v quarter-final winner, tba


GROUP A
Team Played Won Lost Drawn Points For Points Against Points Diff Points
Ahascragh Fohenagh 3 2 0 1 54 46 8 5
Killimor 3 1 0 2 53 45 8 4
Oranmore-Maree 3 0 1 2 54 55 -1 2
Abbeyknockmoy 3 0 2 1 39 54 -15 1

Round 2 Results:
Killimor 0-15 drew Ahascragh-Fohenagh 1-12
Oranmore-Maree 0-16 drew Abbeyknockmoy 1-13
Round 1 results:
Ahascragh-Fohenagh 1-17 beat Oranmore-Maree 2-13
Killimor 0-19 beat Abbeyknockmoy 0-11
Round 3 results:
Killimor 2-13 drew Oranmore-Maree 1-16
Ahascragh-Fohenagh 2-13 beat Abbeyknockmoy 1-9




GROUP B
 
Team Played Won Lost Drawn Points For Points Against Points Diff Points
Cappataggle 3 1 0 2 54 44 10 4
Killimordaly 3 1 1 1 51 49 2 3
Meelick - Eyrecourt 3 1 1 1 54 58 -4 3
Kilnadeema-Leitrim 3 1 2 0 49 57 -8 2

Round 1 Results:
Killimordaly 0-12 drew Cappataggle 0-12
Meelick-Eyrecourt 3-10 beat Kilnadeema-Leitrim 1-12

Round 2 Results:
Cappataggle 2-14 drew Meelick-Eyrecourt 1-17
Kilnadeema-Leitirm 1-19 beat Killimordaly 1-13
Round 3 Results:
Cappataggle 2-16 beat Kilnadeema-Leitrim 0-12
Killimordaly 2-17 beat Meelick-Eyrecourt 1-12



GROUP C

Team Played Won Lost Drawn Points For Points Against Points Diff Points
Rahoon-Newcastle 3 1 0 2 57 54 3 4
Kilconieron  3 1 1 1 40 47 -7 3
Clarinbridge  3 1 1 1 42 44 -2 3
Ballindereen 3 1 2 0 49 43 6 2

Round 2 results:
Rahoon-Newcastle 2-13 drew Clarinbridge 2-13
Ballindereen 2-14 beat Kilconieron 0-9
Round 1 results:
Rahoon-Newcastle 2-16 beat Ballindereen 2-13
Kilconieron 0-15 beat Clarinbridge 0-11
Round 3 Results:
Clarinbridge 0-12 beat Ballindereen 1-7
Rahoon-Newcastle 0-16 drew Kilconieron 1-13



ROUND 2
Abbeyknockmoy 1-19 beat Gort 1-11
Clarinbridge 1-13 beat Annaghdown 1-9
Ballindereen 1-13 beat Kilbeacanty 0-12
Oranmore-Maree 4-12 beat Athenry 0-7


ROUND 1
Ahascragh-Fohenagh 6-14 beat Athenry 0-6
Meelick-Eyrecourt 3-13 beat Annaghdown 0-4
Killimor 0-14 beat Gort 0-12
Rahoon-Newcastle 1-15 beat Clarinbridge 1-11
Killimordaly 1-10 beat Oranmore-Maree 0-9
Cappataggle 0-21 beat Kilbeacanty 0-8
Kilconieron 1-6 beat Abbeyknockmoy 0-4
Kilnadeema-Leitrim 2-12 beat Ballindereen 1-13







Main Sponsors

Supporters Club

Prediction League